Tag Archives: expensive

Why are kickboxing schools so expensive?

Question by endurancemom: Why are kickboxing schools so expensive?
Why in the world are kickboxing schools so, so, SO expensive? We have two local facilities – I took a few free classes with my 8yr old daughter. We LOVE it but – the membership rates are $ 100 per month per person! This doesn’t matter if you go twice a week or 7 times a week, it’s $ 100. I absolutely loved the classes as did my daughter, but cannot justify that kind of cost at this time. I mean, we can get an entire family fitness membership at the local YMCA for less than $ 70 a month – that includes everyone on the family. Now, the YMCA doesn’t have real kickboxing classes they have cardio kickboxing, etc which is definitely not the same I’ve seen how the classes work. I’m trying to get the nearest MMA kickboxing facility listed with my health insurance-when facilities sign up we can get HUGE discounts on the memberships. That will take a few months though as the health insurance gets long lists of requests like this.
I have no interest in working up to the level of actually getting into the ring and fighting mma style. I just really enjoyed the hard workout style they have at the local MMA facility, and so did my daughter.
FYI – daughter and I were just going 1-2 days a week and planned on keeping it at that schedule. I spoke with the owner and he said it’s $ 100 / month whether you go 2 days or 7 days a week. I think they should offer a lower rate if you only go 1-2 days vs. 6-7 days…

Best answer:

Answer by pxpdoo
You’ve answered your own question: Insurance. Also equipment, I should think. The quadriceps femoris being amongst the most powerful muscles in your body (not counting the jaw muscles), bones and eyes and livers and kidneys and stuff make insurance adjusters (and instructors) nervous. Alas.

Know better? Leave your own answer in the comments!

I received a quote for a termite contract yesterday. Does this seem expensive?

Question by Chris: I received a quote for a termite contract yesterday. Does this seem expensive?
I know that a lot of variables go into a termite contract, but I undoubtedly need one, as I live in the Charlotte area. My crawlspace is about 1,400 square feet and my garage slab is about 400 square feet. But I received a quote from Orkin yesterday for $ 1,722 (a 20% discount) for a 10 year contract. If that isn’t steep enough, they want $ 110 every 3 months to inspect the area. This sounds insanely expensive. The local company, using the same technology, is offering $ 1,400 max plus $ 110 a year. I’ve heard complaints about Orkin with warranties, etc. Can anyone shed some advice? Thanks!

Best answer:

Answer by vmoore708
I have about the same size house in middle ga and i paid $ 1000 to start and about $ 100 a year for inspections. If your getting inspected every 3 months you must be getting those termite thingys (lol) in your yard. I dont have those. If your not then why would they inspect every 3 months.

Know better? Leave your own answer in the comments!

Looking for old time woman’s handkerchiefs….not the expensive ones…..?

Question by cschaffner53: Looking for old time woman’s handkerchiefs….not the expensive ones…..?
I am looking for boxed woman’s handkerchiefs at very reasonable price. I have checked local discount stores but they don’t sell them anymore. I can’t seem to find them anywhere although it seems like I have seen them somewhere in the past…….they are for use at a retirement home here in the area. Thank you!!! 🙂 (I live in the St. Louis area)

Best answer:

Answer by Astrid Nannerl
I found a dozen at my local Salvation Army store for 5 dollars once. I know they also sell them at Dollar General and sometimes CVS.

Know better? Leave your own answer in the comments!

How can I find coupons for vegan food, since it is so expensive, without downloading a toolbar?

coupons
by jesman

Question by : How can I find coupons for vegan food, since it is so expensive, without downloading a toolbar?
My dad says I need to find coupons for the vegan food I need because it is so expensive. From little things like soy milk or almond milk, vegan cheese, etc, to any other things I will need to remain vegan. Every website I find needs me to download something, which I am unable to do. Can anyone help me?

Best answer:

Answer by Glorious Chilidog
LOL…Soy milk is only a dollar more a gallon that regular milk and canned beans/boxed rice are so cheap. You are going for prefab items that you absolutely don’t need.

Canned beans
Boxed or bagged rice
Barley
Oats
Cereal
Peanut butter
Canned or frozen fruits and vegetables
Potatoes and Onions
Vegetable bullion cubes

I feed a family of 4 on 75.00 a week! If you need more help message me.

What do you think? Answer below!